Меню Затваряне

Писнало ли ви е да отлагате, щото не знаете откъде да почнете?

Искате ли лесно решение за почистване на тавана? Ами тогава сте на правилното място, защото ще го кажем направо – това не е работа за един парцал и стълба. Таванът си е отделен свят. Там всичко се трупа – от прах и паяжини до кашони, счупени неща и забравени мебели от ’97-ма. Честно казано, никой не обича да се занимава с тавани. Обаче понякога няма мърдане. И тогава е важно да знаеш как да се справиш без излишно губене на време, нерви и енергия.

Имате ли нужда от наистина практични съвети за почистване на тавана?

Ако ви се налага да влезете в онзи забравен ъгъл над главите ви, добре е да знаете няколко неща преди да се впуснете в чистенето. Не е нужно да се чувстваш все едно влизаш в някакъв кошмар с прахоляк и стари куфари. Просто трябва малко план, няколко полезни тактики и правилната нагласа.

Най-добрите начини за почистване – искате ли лесно решение за почистване на тавана, без да се побъркате?

  • Започни с разчистване на всичко ненужно. Не се хващай да чистиш, докато всичко си стои на купчина. Изнеси на едно място нещата, които ще пазиш, и отделно сложи тези, които вече са за хвърляне. После ще решаваш какво с тях – дали ще викнеш за извозване на стари мебели, или ще ги метнеш направо на боклука.
  • Сложи си маска и ръкавици. Без майтап – таваните са пълни с прах, понякога мухъл, дори гнезда на гълъби. Не искаш да вдишаш нищо от това. Особено ако говорим за по-сериозни случаи като почистване след гълъби, предпазни мерки са задължителни.
  • Почни от горе надолу. Ако таванът има греди, ламперия или открити елементи – започни с тях. После стените и накрая пода. Не си причинявай да чистиш пода, а после да ръсиш прах отгоре.
  • Използвай здрав прахосмукачка и мокър парцал. За паяжини и прах – мощната прахосмукачка с дълъг накрайник ще свърши перфектна работа. После минете с мокър парцал, но не прекалявай с водата – влагата не е добър приятел на дървените елементи.
  • Проветри добре. След почистването отвори прозорци или тавански капандури (ако има такива), за да се освежи въздуха. Това помага особено ако сте използвали препарати или сте чистили силно замърсено помещение.

Алтернативни варианти, когато нямаш време за това

  1. Потърси помощ от приятели или роднини. Ако е натрупано прекалено много и ти иде да се откажеш още преди да си започнал, повикай още чифт ръце. Ще стане по-бързо и ще си спестиш поне част от усилията.
  2. Организирай извозване. За по-сериозни случаи, като например натрупани боклуци или стари уреди, може да е добра идея да се насочиш към изпразване на апартаменти и къщи – понякога е по-евтино от това да се бориш сам няколко уикенда подред.
  3. Не се притеснявай да изхвърлиш нещо. Звучи елементарно, ама не е. Хората пазят ненужни неща с години. Ако не си го пипал от 10 години, най-вероятно няма и да го пипнеш. Просто го махни.

Най-често задаваните въпроси

Колко време отнема цялостното почистване на таван?
Зависи колко е затрупано и дали е само прах и паяжини или има и стари вещи. Може да е от час-два до цял ден, понякога и повече. Важното е да имаш план и да си освободиш достатъчно време.

Трябва ли да използвам специални препарати?
Ако няма плесен или животински отпадъци – не. Един универсален препарат за повърхности и дезинфектант ще свършат работа. Но ако има сериозно замърсяване, може да се наложи нещо по-силно.

Какво да правя с мебелите на тавана?
Ако не ги ползваш и заемат място – махай ги. Може да потърсиш услуга за извозване на стари мебели и да не се занимаваш повече с тях.

Опасно ли е да вдишвам праха по таваните?
Да, особено ако си склонен към алергии или има мухъл. Винаги носи маска, ръкавици и дори очила при по-сериозно чистене.

Какво да направя, ако има следи от гълъби?
В такъв случай не е зле да се помисли за дезинфекция на апартамент, защото гълъбите оставят не само мръсотия, а и бактерии, които не искаш да се разнасят из жилището.

Искате ли лесно решение за почистване на тавана?

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *