Не знаеш откъде да започнеш, а все отлагаш?
Ако и ти си стигнал до онзи момент, в който се чудиш как да освободите мазето си от хаоса, без да се побъркаш от обема работа – не си сам. Колкото и да не ти се вярва, мазето е като магнит за всякакви стари кашони, полуразглобени мебели, буркани от 2008-ма и неща, които си мислиш, че „може някой ден да потрябват“ – ама никога не потрябват, нали така? Идва момент, в който не можеш дори да отвориш вратата като хората. Време е да му теглиш една подредба!
Първи реални стъпки как да освободите мазето си от хаоса, без да се откажеш по средата
- Започни с ясен план и без излишни сантименти. Преди да се гмурнеш в кашоните, отдели малко време да прецениш какво точно искаш да направиш. Ще чистиш само? Ще изхвърляш и мебели? Ще сортираш за дарения? Без план можеш лесно да се загубиш в носталгия по счупената тостер машина от 90-те.
- Извади всичко навън, за да видиш за какво става въпрос. Ако се опитваш да разчистиш, докато си вътре, само ще местиш боклуците от едно място на друго. Извади всичко навън – на двора, на тротоара, където можеш. Така ще видиш обема и ще е по-лесно да сортираш.
- Сортирай по категории – не по емоции. Един кашон за „изхвърляне“, един за „запазване“, един за „даряване“. Да, знам, че бурканите са от сватбата на баба ти, но ако стоят забравени от години – значи не са толкова важни. А и винаги можеш да направиш снимка за спомен, преди да ги пуснеш по пътя им.
- Не се страхувай от големите предмети. Ако има дивани, хладилници или гардероби, които само заемат място – помисли за извозване на стари мебели. Не е нужно да ги мъкнеш сам – има кой да помогне, важното е да не ги държиш просто „за всеки случай“.
- Финалният щрих – метла, лопата и мокро парцале. След като си махнал всичко ненужно, е време да обърнеш внимание на мръсотията. Паяжини, прах, мухъл? Всичко трябва да си отиде. При нужда потърси почистване на мазе – това е крайният акорд след една добра чистка.
Не ти се вярва колко неща държиш без причина?
Честно, ако се замислиш – колко от нещата в мазето ти наистина имат смисъл да са там? Гумите от кола, която вече не караш? Счупена кафемашина? Коледна украса, която не си вадил от пет години? Ако отговорът е „не знам“, значи си готов да ги махнеш. Не всичко трябва да се съхранява с години. Някои неща просто трябва да си тръгнат и това е.
Често задавани въпроси и отговори
Колко време отнема да се разчисти едно мазе?
Зависи колко е натрупано, но най-често няколко часа до ден стигат. Ако отлагаш от години, може да ти отнеме уикенд. Добре е да си направиш списък и да си отделиш време.
Мога ли да оставя някои неща на тротоара?
Само ако общината позволява. В повечето случаи трябва да се извикат хора за извозване на отпадъци или да се закара до специализиран пункт. Не рискувай глоба, провери как стоят нещата при теб.
Какво да правя с буркани с храна от преди години?
Ако са с изтекъл срок, мястото им е в кофата. Ако бурканите са здрави, стъклото може да се рециклира. Но не ги съхранявай, само защото „някой ден ще ги ползваш“.
Има ли смисъл да чистя, ако ще складирам пак същото?
Не особено. Ако ще запълниш всичко със същите кашони и стари неща, все едно нищо не си направил. Опитай се да махнеш половината и ще видиш разликата!
Как да се справя с мухъл или животински следи?
Ако има мухъл, задължително провери за влага и вентилация. А ако намериш следи от животни – пернати или четириноги – най-добре потърси дезинфекция на апартамент или нещо близко като услуга. Не си играй с хигиената!
